„400” – zapowiedź komiksu o „polskich Termopilach”

Data publikacji

26.03.2025 12:41

Kategorie

Komiksy, Zapowiedź

Jeszcze w tym roku do dystrybucji trafi komiks „400” opowiadający o przebiegu bitwy pod Hodowem, która ze względu na olbrzymią dysproporcję sił nazywana jest „polskimi Termopilami”.

Ponad osiemdziesięciostronicowy album będzie zawierał sześćdziesiąt stron samego komiksu oraz materiały dodatkowe w postaci szkiców i fragmentów scenariusza, a także artykuły opisujące renowację pomnika wzniesionego przez króla Jana III Sobieskiego w Hodowie oraz historyczne spojrzenie na bitwę oczami dr Radosława Sikory, wybitnego znawcy husarii oraz autora książek o staropolskiej wojskowości i kawalerii.

400 news2

Autorem scenariusza jest Tomasz Kontny (Wydział 7), a za rysunki odpowiada Adam Kmiołek (Biały Orzeł). Prace nad opowieścią zostały już ukończone, obecnie trwa etap składu i łamania. 11 czerwca, w rocznicę bitwy pod Hodowem, zostanie uruchomiona zbiórka na sfinansowanie druku komiksu. Album do dystrybucji trafi na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2025 r. w dwóch wersjach okładkowych: standardowej z grafiką stworzoną przez Adama Kmiołka, oraz limitowanej ze zdobieniami, stworzonej przez artystę koncepcyjnego Piotra Arendzikowskiego. Za skład i łamanie odpowiada Bartłomiej Sutor, który przygotował też ostateczny kształt okładek (logo, zdobienia).

Tomasz Kontny tak mówi o swoim udziale w projekcie:

Skojarzenia z 300 Millera nasuwają się same i my też mieliśmy ten tytuł z tyłu głowy startując, ale nie zamierzaliśmy robić polskiej wersji tamtego komiksu, bo to zupełnie inne czasy, inna sytuacja polityczna i społeczna, inne wojny. I w te nasze uwarunkowania postaraliśmy się czytających wprowadzić, no a potem oczywiście przypieczętowaliśmy całość potężna bitwą. Historia Hodowa jest bardzo ciekawa sama w sobie, to ostatnie wielkie zwycięstwo husarii, w dodatku osiągnięte w ekstremalnie trudnych warunkach, przy ogromnej dysproporcji sił wroga. Aby oddać sprawiedliwość tamtym bohaterom razem z Adamem i ekipą stojącą za komiksem przeprowadziliśmy solidny research, zasięgnęliśmy opinii ekspertów, no i tak powstało 400, które – mamy nadzieję – przyniesie wam sporo frajdy i trochę historycznej wiedzy za sprawą materiałów dodatkowych i tych zza kulis pracy nad albumem.

Bitwa pod Hodowem rozegrała się w 1694 r. pomiędzy wojskami polskimi a tatarskimi w trakcie wojny polsko-tureckiej (1683–1699), rozpoczętej odsieczą wiedeńską króla Jana III Sobieskiego. Naprzeciw siebie stanęło 400 polskich żołnierzy (100 husarzy i 300 pancernych) i od 25 do 70 tys. (wg różnych szacunków) żołnierzy Chanatu Krymskiego. Bitwa zakończyła się wycofaniem Tatarów, którzy ponieśli starty w liczbie ponad tysiąca osób, przy polskich stratach w liczbie kilkudziesięciu.

A tak o projekcie opowiada Adam Kmiołek:

Był to dla mnie najbardziej wymagający komiks do narysowania. Ze względu na detale część plansz zdecydowałem się narysować na formacie A2, co jednak znacznie wydłużyło czas pracy. Zazwyczaj rysuję na A3, na powiększony format zdecydowałem się też wcześniej przy Tajfunie – nowe przygody – Antologia, ale tam było to zaledwie kilka stron, tutaj mamy ich aż 60. W połowie pracy, przerzuciłem się już na tusz cyfrowy. Problemem było też znalezienie dokładnych materiałów na wzór, historycy nie zawsze są zgodni co do wyglądu husarzy z końca XVII wieku. Pod względem graficznym to zupełnie inny komiks niż „300”. Nastawiony bardziej na realizm i próbę pokazania jak polska husaria tego okresu mogła walczyć.