Prof. Jerzy Szyłak z Nagrodą im. Prof. Karola Taylora

Data publikacji

16.04.2025 08:00

Kategorie

Nagrody, Wydarzenie

Dwudziestego marca podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z okazji 55. rocznicy powstania Uczelni wręczone zostały Nagrody Naukowe Rektora UG im. Prof. Karola Taylora. Jednym z laureatów został prof. dr hab. Jerzy Szyłak z Wydziału Filologicznego.

Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Małgorzata Jarmułowicz tak uzasadniła wybór:

Profesor Jerzy Szyłak osiągnął wyjątkową pozycję w środowisku polskiej humanistyki. Bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych polskich badaczy ikoniczności w kulturze wizualnej, a przede wszystkim niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie rodzimych studiów nad komiksem.

Uniwersytet Gdański zawdzięcza mu status pionierskiego ośrodka polskich badań nad powieścią graficzną i picture-bookiem, a na imponujący autorski dorobek pana profesora w tej dziedzinie składa się m.in. 13 monografii wielokrotnie cytowanych i uznawanych za kamienie milowe w rozwoju polskich studiów nad ikonotekstami. Prof. Jerzy Szyłak to również wysoko ceniony filmoznawca, mający na swoim koncie dokonania naukowe, wykorzystywane zarówno w badaniach akademickich, jak i w edukacji filmowej.

Szczególnie wartościowe są jego pionierskie prace dotyczące kina nowej przygody, które od trzech dekad wywierają ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny w Polsce.

Nie przeceniony jest również wpływ samego Pana profesora, charyzmatycznego i inspirującego wykładowcy na kształtowanie kolejnych pokoleń naukowców.

Jerzy Szyłak z nagrodą news

Prof. Jerzy Szyłak tak skomentował przyznanie Nagrody:

Chciałem serdecznie podziękować za przyznanie mi nagrody imienia Karola Tejlora. Uważam, że jest ona nie tylko wyróżnieniem dla mnie, ale również uznaniem badań nad kulturą popularną, którymi się zajmuję od 40 lat, za dyscyplinę równorzędną wobec innych przedsięwzięć naukowych na Uniwersytecie Gdańskim.

Miałem to szczęście, że kiedy przyszedłem na studia, trafiłem pod skrzydła prof. Anny Martuszewskiej, która była prekursorką badań nad kulturą popularną w Polsce i dzięki jej opiece napisałem na ten temat pracę magisterską, potem doktorską, a potem już samodzielnie kolejne prace, w których zajmowałem się różnymi obszarami właśnie kultury popularnej. Zaczynałem od literatury, zajmowałem się filmem, ale głównym przedmiotem mojego zainteresowania był komiks. Kiedy publikowałem pierwszą książkę o komiksie, to w zasadzie niczego innego na rynku nie było. Była jedna książka z dosyć przestarzałymi wynikami badań. Dzisiaj mamy już w kilku ośrodkach naukowych wypromowanych doktorów, a nawet doktorów habilitowanych, którzy wyspecjalizowali się w badaniach komiksu i uważam, że po części jest to także moja zasługa. Skromna, bo skromna, ale jednak zasługa.