II Ogólnopolski Konkurs Artystyczno – Archeologiczny im. Jana Samsonowicza „Szukając w gruncie rzeczy”

Data

16.04.2025 - 30.05.2025

Miejsce

Cała Polska

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza do udziału w konkursie na komiks o tematyce archeologicznej, któremu Komiksopedia patronuje.

To druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Artystyczno-Archeologicznego im. Jana Samsonowicza Szukając w gruncie rzeczy. Celem konkursu jest zachęcenie młodych odbiorców (w wieku 10-19 lat) do poszerzania wiedzy o życiu ludzi w pradziejach oraz ekspresyjnego wyrażania jej poprzez sztukę.

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony jest pytanie Dlaczego kamień ma swoją epokę?. Zadaniem uczestników jest przygotowanie historyjki obrazkowej o objętości od czterech do dziewięciu kadrów mieszczących się na jednej planszy – jednej stronie – o tematyce życia ludzi w pradziejach, lub o pracy archeologów podczas badania tego zagadnienia. Komiks można wykonać zarówno technikami tradycyjnymi, jak i komputerowo. Prace można zgłaszać do 30 maja (pocztą lub na email: sekretariat@krzemionki.info), a regulamin znajduje się na stronie internetowej muzeum. Patronatem honorowym konkursu jest Starosta Ostrowiecki.

Przesłane prace zostaną ocenione przez komisję, w której zasiądą zarówno przedstawiciele świata archeologii, jak i miłośnicy komiksu. Na laureatów czekać będą atrakcyjne nagrody. Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa prac oraz warsztaty podczas Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.

ADRESACI KONKURSU

Dzieci i młodzież w dwóch kategoriach wiekowych:

  • 10-14 lat (urodzeni między 1.01.2011 a 31.12.2015)
  • 15-19 lat (urodzeni między 1.01.2007 a 31.12.2010).

CZAS TRWANIA KONKURSU

  • 15 kwietnia – 30 maja 2025 r. – nadsyłanie prac.
  • 14 czerwca 2025 r. [sobota] – Gala Finałowa, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców wraz z rozdaniem nagród i wystawą wybranych prac konkursowych.

ZADANIE KONKURSOWE

Wymogiem konkursowym jest stworzenie autorskiego krótkiego komiksu (od czterech do dziewięciu kadrów mieszczących się na jednej planszy – jednej stronie) o tematyce życia ludzi w pradziejach, lub o pracy archeologów podczas badania tego zagadnienia. Komiks powinien być zainspirowany tematem „Dlaczego kamień ma swoją epokę?”. Praca musi być wykonana samodzielnie oraz bez pomocy oprogramowania opartego o Sztuczną Inteligencję (SI, AI). Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę własnego autorstwa.

KRYTERIA OCENY

  1. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: 10-14 lat i 15-19 lat.
  2. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę: fabuła, humor, warsztat artystyczny, projekt postaci, włączenie elementów zgodnych z aktualną wiedzą archeologiczną, oryginalność.

FORMAT PRAC

Praca może być wykonana zarówno technikami tradycyjnymi, jak i komputerowo (rysunek, malarstwo, kolaż, fotografia, grafika komputerowa oraz techniki mieszane).

  1. Wersja „papierowa” – kartka A4 lub A3, poziomo lub pionowo.
  2. Wersja elektroniczna – format pliku: .jpg lub .pdf, minimalna rozdzielczość: 300 dpi, preferowane wymiary: min. 2480 x 3508 pikseli.

DOSTARCZANIE PRAC KONKURSOWYCH

  1. Udział w konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.
  2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie lub dostarczenie osobiście pracy do siedziby Organizatora (patrz regulamin) albo przesłanie e-mailem na adres: sekretariat@krzemionki.info.
  3. Do pracy doręczonej osobiście lub pocztą tradycyjną, należy załączyć wypełnioną Kartę zgłoszenia (załącznik nr 1 do Regulaminu), a na odwrocie pracy napisać imię, nazwisko i kategorię wiekową.
  4. W przypadku nadsyłania prac konkursowych w formach elektronicznych, prosimy o wysyłanie ich wraz ze skanem wypełnionej karty zgłoszenia na adres e-mail: sekretariat@krzemionki.info. W tytule wiadomości prosimy podać „SZUKAJĄC W GRUNCIE RZECZY – KOMIKS” oraz w treści wiadomości: imię, nazwisko i kategorię wiekową.
  5. Praca dostarczona po terminie 30 maja 2025 r. nie będzie oceniana w konkursie. O zachowaniu terminu decydować będzie data wpływu pracy do Organizatora, potwierdzona pieczęcią wpływu, nie zaś data nadania pracy (w przypadku nadania pracy pocztą tradycyjną – data nadania potwierdzona stemplem pocztowym).