Warsztaty scenariuszowe z Rafałem Skarżyckim
Data
10.05.2025
Miejsce
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa
Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Mazowiecki Instytut Kultury zapraszają na kolejną „Szkołę komiksu. Elektra”, w ramach której dobędą się warsztaty pisania scenariuszy komiksowych, tym razem z Rafałem Skarżyckim.
Zapisywać można się tutaj.
Koszt spotkania: 50 zł.
Czas trwania: 11:00-18:00 (z przerwą na posiłek regeneracyjny, który zapewnia organizator)
Komiks to specyficzne medium narracyjne wykorzystujące do opowiadania historii obraz i (czasem) tekst. Aby móc opowiadać własne historie komiksem, trzeba poznać jego język. Każda historia komiksowa zaczyna się od scenariusza – to jest podstawa do dalszej pracy. Scenariusz komiksu jest tekstem, który ma do spełnienia kilka funkcji: musi już zawierać konkretną fabułę, wykorzystywać język komiksu do jej opowiedzenia, ma być podstawą pracy rysownika, a potencjalnemu wydawcy może już pozwolić podjąć decyzję, czy chce tę historię opublikować. Pisanie scenariuszy komiksowych, to umiejętność, której można się nauczyć i którą można doskonalić. W trakcie warsztatów kompleksowo omówimy i przećwiczymy w praktyce, jak wygląda praca scenarzysty komiksowego. Uczestnicy dowiedzą się, jak konstruować komiksowe opowieści, w jaki sposób zapisać scenariusz komiksy, na co zwracać uwagę, jakie pułapki czyhają na scenarzystów komiksowych, dowiedzą się, jak wygląda współpraca z rysownikiem. Zajęcia będą miały praktyczny wymiar – w trakcie warsztatów będziemy nie tylko omawiać tajniki komiksowego scenariopisarstwa, ale także będziemy pisać scenariusze.
DLA KOGO?
Młodzież (13+) i osoby dorosłe. Chcesz wejść głębiej w swoją przygodę z komiksami – zacznij je tworzyć! Zapraszamy tych, którzy dopiero zaczynają oraz tych, którzy pierwsze rysunki mają już za sobą.
Warsztaty mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o polskim komiksie oraz rozwijanie nowych umiejętności uczestników pod okiem wybitnych artystów. Kilkugodzinny czas trwania warsztatów pozwala na głębsze poznanie sposobu pracy artystów (-ek). Budynek MIK jest dostępny architektonicznie dla osób poruszających się na wózku. Jeśli potrzebujesz innych narzędzi dostępności zgłoś to minimum 7 dni przed wydarzeniem do koordynatorki ds. dostępności Magdaleny Ptak: m.ptak@mik.waw.pl lub sms/tel. 601-669-440