Nadchodzą Komiksowe opowieści o samouszkodzeniach
Na Komiksowej Warszawie odbędzie się premiera drugiego społecznego komiksu z serii Przerysowani, pt. Komiksowe opowieści o samouszkodzeniach. W środku dziesięć historii stworzonych przez czternastu twórców.
W albumie uchwycono złożoną charakterystykę zjawiska: z jakich przyczyn pojawia się potrzeba samouszkodzeń, jak różnorodne formy może przybrać to zjawisko, jakie są jego skutki, jakie reakcje otoczenia są pomocne, a jakie ranią, wreszcie co może wspierać radzenie z tym problemem. Z tego względu album jest nie tylko mozaiką poruszających opowieści, ale także cennym materiałem edukacyjnym. Może stanowić również pomoc dydaktyczną w działaniach profilaktycznych skierowanych do młodzieży, a także wsparcie terapeuty w pracy z osobą dokonującą samouszkodzeń.
Autorem okładki jest Krzysztof Gawronkiewicz, a w środku znajdują się następujące opowieści:
- „To tylko draśnięcie”, scenariusz: Grzegorz Janusz, rysunki: Rafał Szłapa.
- „Spirala”, scenariusz, rysunki: Edyta Kranc.
- „Renata”, scenariusz, rysunki: Falauke.
- „Taka ładna dziewczyna”, scenariusz: Michał Siromski, rysunki: Łukasz Godlewski.
- „Wszystko się naprawi”, scenariusz, rysunki: Anna Krztoń.
- „Rajah”, scenariusz, rysunki: Zvyrke.
- „Ból”, scenariusz, rysunki: Piotr Wojciechowski.
- „Pokemony”, scenariusz: Ewa Traczykowska, rysunki: Tomxyz.
- „Weronika”, scenariusz, rysunki: Daniel Chmielewski.
- „Blizny”, scenariusz: Michał Siromski, rysunki: Zvyrke.
W sobotę, 17 maja w namiocie A na Placu Defilad, o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z redaktorem serii Michałem Siromskim i twórcą, Danielem Chmielewskim, które poprowadzi Arkadiusz Łuba.
Wydawcy, Fundacja Z Wyboru – Projekt The Presja i Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów, wciąż prowadzą zbiórkę na sfinansowanie nieodpłatnego nakładu do domów dziecka w całej Polsce.
Przerysowani #02: Komiksowe opowieści o samouszkodzeniach
Dziesięć opowieści komiksowych, opartych na prawdziwych przeżyciach osób zmagających się z problemem samouszkodzeń, zrealizowanych przez czołowych polskich twórców komiksowych.
W albumie pragniemy uchwycić złożoną charakterystykę zjawiska: z jakich przyczyn pojawia się potrzeba samouszkodzeń, jak różnorodne formy może przybrać to zjawisko, jakie są jego skutki, jakie reakcje otoczenia są pomocne, a jakie ranią, wreszcie co może wspierać radzenie z tym problemem. Z tego względu album jest nie tylko mozaiką poruszających opowieści, ale także cennym materiałem edukacyjnym. Może stanowić również pomoc dydaktyczną w działaniach profilaktycznych skierowanych do młodzieży, a także wsparcie terapeuty w pracy z osobą dokonującą samouszkodzeń.
To nie będzie łatwa lektura, ale mamy poczucie, że album ten jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek.
Kolejny album „Przerysowanych”, znowu wypełniony śmietanką polskich twórców komiksowych. Bez łopatologii, bez taniego moralizatorstwa, wytłuszcza bardzo osobiste i złożone historie, które pozwalają zrozumieć problem samookaleczeń. Nie tylko uderza prosto w serce, ale jest również edukacyjnym majstersztykiem, bo oddaje głos niesłyszalnym. Radosław Pisula, Full Frontal Pisula, Napisy Końcowe
“Przerysowani” odkrywają przed czytelnikiem to, co zwykle skrzętnie skrywane – pod rękawem, nogawką, w domowym zaciszu, zawsze wtedy, kiedy nikt nie patrzy. Rany, które wyrażają ból znacznie większy niż ten zadawany ostrzem. Jestem przekonany, że dzięki “Przerysowanym” wiele ran zostanie trwale zabliźnionych. A jeszcze więcej – nie pojawi się nigdy. dr Adam Zemełka, doktor nauk o zdrowi, autor książki „Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia”
15.05.2025
I
Kolor
Twarda
210×290 mm
96
89,00 zł
9788396776747