KKK #18 (3/2002)

Minęły trzy miesiące od ostatniego nr KKK. Miesiące ważne, gdyż obfitowały w ciekawe wydarzenia komiksowe.

Premierę filmu Droga do zatracenia, ekranizacji komiksu dokonanej przez oscarowego Sama Mendesa (American Beauty) z gwiazdorską obsadą, że wymienię tylko Toma „My name is Oscar. Double Oscar” Hanksa i mistrza Paula „Double Oscar Too” Newmana. Dla zagorzałych fanów debiutu filmowego Mendesa nie będzie to już „to”. Jednak dla mnie jest on bardzo dobrym, wciągający obrazem. Nie spodziewajcie się fajerwerków a la Spider-man. To inny komiks, więc powstał inny film. Gangsterka w konwencji obyczaju. Co ważne pokazuje on różnorodność komiksową – że to nie tylko superbohaterowie, tak ostatnio popularni na kinowym ekranie. Nieświadomi komiksowej prowieniencji filmu widzowie, nie mając o tym pojęcia, będą się zachwycać fabułą pogardzanej „rozrywki dla dzieci”. Do czego gorąco zachęcam i nie bez znaczenia są tutaj nazwiska twórców. To pozytywne zjawisko, że do ekranizacji komiksów podchodzi się z coraz większym profesjonalizmem i sięgają po niego wybitni twórcy.

Polskie premiery ważnych światowych przebojów spowodowały ostrą rywalizację w tym rozdaniu XIII. Emocjonującą niemniej niż wybory samorządowe. Szczególnie, że po drodze był Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi. Od lat jest to miejsce magiczne, punkt docelowy dla wielu wydawców i kupujących. Można to zaobserwować w spisie nowych serii.

Festiwalowi jest poświęcony felieton z cyklu „Batman Returns”. W dalszej części magazynu przedstawiamy wyniki tegorocznych nagród „K”. To ciągle, mimo swojej kontrowersyjności, jedyna taka idea w Polsce. W tym numerze tradycyjnie proponujemy komiksową mieszankę prac twórców krakowskich i z importu, z kolejnym odcinkiem Almy na czele. Co to jest Alma? Słucham?!? Parafrazując reklamę pewnego piwa bezalkoholowego „prawdopodobnie najlepszy prasowy debiut tego roku”.

Kończąc życzę dużo dobrych komiksów na zimowe wieczory przy kominku, zdrowia, spokojnych świąt, karpia bez ości, dobrej zabawy sylwestrowej, szampana z bąbelkami i szczęśliwego nowego roku.

KOMIKSY:

Ruchome schody – Łukasz Lenda
Wycieczka – Herluf Bidstrup
Zajawka: Anais (z antologii Piekielne Wizje) – Michał Gałek (scen.) na podstawie opowiadania Grahama Mastertona i Przemysław Truściński (rys.)
Ostatni komiks świata – Marcin Jabłoński (scen.) i Michał Janusik (rys.)
Wstydliwa – Kamil M. Śmiałkowski i Zalibarek
Zefir – Śledziu
Wampir 3 – Jerzy Szyłak (scen.) i Krzysztof Chalik (rys.)
Alma 3: Kogut – Michał Gałek (scen.) i Mariusz Zabdyr (scen. i rys.)
Leszcze – Michał Janusik

DZIAŁY:

BATMAN RETURNS – felieton Kamila M. Śmiałkowskiego, w tym numerze „Był sobie konkurs”
PO LEKTURZE – recenzja to takie poważne słowo, tu nasze wrażenia pokomiksowe
ZAPOWIEDZI: „Ghost in the shell”, „Incal”, Janusz Christa: „Kajko i Kokosz”, Graham Masterton: „Piekielne wizje”
KWESTIONARIUSZ: Szyłak, Polch, Korczyński
INTERNET – najciekawsze miejsca komiksowe w sieci
POBOCZA – okolice komiksu (film, literatura, plastyka, reklama)
MICHAŁKI – ot, takie drobne pierdółki i ciekawostki

SYLWETKA: Jean van Hamme i jego dzieło – Michał „Błażej” Błażejczyk

TEKSTY:

„Wyniki K ’02”
„Komiksowe światy Michaela Moorcocka część 2: Multiwersum” – Krzysztof Janicz

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania