Mangazyn Extra #02 (1/2004)
Spis treści:
4 – Battle Royale
Dzień dobry kochani uczniowie! Jak się macie? Jest teraz 6 rano. Czas, aby wszystkie śpiochy się obudziły! Tradycyjnie podaję listę waszych martwych kolegów i koleżanek w kolejności, w jakiej zginęli. Nr 18… Nr 21… Nr 7… No ruszcie się! Czas zabijać dalej. Pamiętajcie, tylko jeden może wyjść stąd żywy!
25 – Wirtualne idolki 2
Występują w reklamach, nagrywają albumy, wydają photobooki i mają rzesze wiernych fanów. Czym różnią się od rzeszy gwiazd i gwiazdek? Istnieją jedynie na ekranie.
35 – Nouvelle Vague Kraju Kwitnącej Wiśni
Kolejna sylwetka reżysera reprezentującego nurt „”nowej fali”” w japońskiej kinematografii. Tym razem padło na Masahiro Shinodę.
42 – Mangowe oblicza cyberpunka
Różne wizje cyberpunka w anime. Wizje świata tak różnego od tego co widzimy za oknem, a jednocześnie tak niepokojąco podobnego.
51 – J-music, Globe
Jako że scena dance, trance i techno-popu, zwanego również potocznie i konwencjonalnie „”przytupają””, „”potupają”” i „”łupanką””, na naszych łamach została chyba zbyt mocno zaniedbana, należałoby nadrobić choć trochę zaległości. Tak więc przedstawiamy wam legendę japońskiej sceny dance – Globe!
54 – Komiks w Internecie
Początek boomu na komiks internetowy w Polsce wyznacza jedno konkretne wydarzenie. Kilka miesięcy temu w „”Wysokich obcasach””, poczytnym dodatku do „”Gazety Wyborczej””, opublikowano obszerny artykuł poświęcony Endo, autorce komiksowego blogu. Od tamtej pory w środowiskach związanych z „”prawdziwym”” komiksem trwają dyskusje na temat statusu sztuki internetowej.
58 – Manga w Internecie
Surfowanie po internecie ma to do siebie, że choć byśmy spędzali przy komputerze cale dnie, nie jesteśmy w stanie odwiedzić wszystkich interesujących witryn. Dlatego też postanowiliśmy pomóc wam w sieciowych podróżach. W tym numerze przedstawiamy witrynę polskiej rysowniczki – Oliko.
62 – Yokoma. Bajki zamknięte w czterech kadrach Japończycy z jednej strony lubują się w tworzeniu długaśnych tasiemców, powieścideł, niekończących się serii mangowych i korowodu pokemonów, z drugiej natomiast potrafią nader celnie i często z humorem zamknąć ciekawą historyjkę w czterech obrazkach yonkomy.
68 – Dark Water
Jeszcze nie przebrzmiały echa niedawnej emisji horroru Hideo Nakaty – „”Ringu”” i jeszcze wiele osób z pewną taką niepewnością patrzy na telefon, a już na ekrany kin europejskich wchodzi kolejny film tego reżysera.
72 – J-music, Takui
Obecnie rzadko spotyka się już j-rock, który nie byłby przesiąknięty komercją czy bezosobowym naśladowaniem panującej mody. Rzadko, ale jednak się spotyka. Istnieją artyści, których muzyka i śpiew są na tyle przekonujące i pełne wyrazu, że docierają do serc słuchaczy poszukujących czegoś więcej niż miłego pobrzdąkiwania. Na szczęście są jeszcze tacy… jak Takui.
74 – J-music, Lareine
Ogromne, powiewne, kolorowe suknie, wielkie kapelusze, różowe, słodkie stworzonko z gitarą basową, piękna czerwona dama za perkusją, równie urokliwa i przesłodka różowa dama z gitarą, scena tonąca w kwiatach, zawodzący głos wokalisty… I zastanawiamy się, „”co to za bajka?””.
78 – J-music, Misia
Japońskie piosenkarki dzielą się generalnie na dwie grupy: na te, które swój brak umiejętności wokalnych nadrabiają modnym ubraniem i słodkimi uśmiechami do kamery, oraz na te, które mają widoczny talent i na nim się koncentrują. Misia bez wątpienia należy do tej drugiej kategorii.
80 – Dogen i Eiheiji
W Japonii Dogen uchodzi (nie tylko wśród buddystów) za kogoś niezwykłego – wręcz za niedościgniony wzór człowieka. Nie interesowały go wpływy polityczne, majątek i tytuły. Był jednym z niewielu mnichów, pragnących szczerze podążać ścieżką Buddy i głosić Prawdziwe Prawo.
88 – Fenomen Sailor Moon
Zaczęło się w środę 6 września 1995 o godzinie 15:35. Z początku jakby niemrawo, jednak wraz z kolejnymi odcinkami historia błękitnookiej blondynki, zmieniającej się – dzięki talizmanowi darowanemu przez tajemniczą kotkę – w Czarodziejkę z Księżyca, przyciągała przed ekrany coraz szersze zastępy autochtonów nadwiślańskiego kraju.
96 – Konwentowy survival
Niektórzy uważają, iż fani na konwencie dzielą się na dwie klasy – szaraczków oraz tzw. VIP-ów, czyli ludzi, którzy mają kontakty u organizatorów, pozycję w fandomie… (są szefami klubów, itp.). To nieprawda. Konwentowicze dzielą się, ale na szaraczków i fanów aktywnych.
112 – Crossdressing
Crossdressing to angielskie słowo oznaczające przebieranie się za przedstawiciela płci przeciwnej, a także – co dla fanów mangi i anime o wiele ważniejsze – to nazwa jednego z niezwykle popularnych gatunków shojo!
118 – Klasyka shojo i yuri
Tym razem rubrykę tę wypełnią dwie zapomniane nieco produkcje, które pomimo swego wieku i zepchnięcia na margines, warte są przybliżenia szerokiemu gronu czytelników. Czasami należy zejść z utartych szlaków i poszukać nowych, niezbadanych lub nieuczęszczanych ścieżek. Jedna z tych dróg zaprowadzi nas prosto w Alpy, gdzie poznamy bliżej dwie niezwykłe dziewczynki: Anette i Heidi.
124 – Cary Hiroyuki Tagawa – wojownik z dużego ekranu
Gdyby zapytać, kto jest najpopularniejszym aktorem pochodzącym z Kraju Kwitnącej Wiśni, Japończyk odpowiedziałby: Takeshi Kitano. Gdyby zadać to samo pytanie Europejczykowi, niechybnie usłyszelibyśmy, że to Toshiro Mifune. Natomiast Amerykanin bez zastanowienia rzuciłby: Cary Hiroyuki Tagawa.
129 – Atak japońskich vulgarnych zmobiaków
Początek nowego roku sprzyja wszelkiego rodzaju podsumowaniom roku poprzedniego. Gdyby ktoś mnie zapytał, jaki album wydany w 2003 roku uważam za najlepszy, bez zastanowienia odpowiedziałbym: „”Vulgar””. Na tę pozycję czekałem z niecierpliwością od pierwszych zapowiedzi. Miałem takie dziwne przeczucie, że ten album będzie czymś niezwykłym.
134 – Historia mangi
Od połowy lat dziewięćdziesiątych manga na stałe zagościła w naszych kioskach i księgarniach. Wzrosła liczba tytułów i nakłady. Wielu fanów poważniej zainteresowało się historią Kraju Kwitnącej Wiśni. Właśnie, historią – a jaka była historia mangi?
04.2004
I
Kolor
Miękka
148x210 mm
164
15,99 zł