Marzi #03: Nie ma wolności bez solidarności

Marzi tome 5-6

Scenariusz
Tłumaczenie

W trzecim tomie opowieści o dzieciństwie w Polsce Marzi wspomina oczami kilkuletniej dziewczynki pamiętne lato i jesień 1989 roku, kiedy w Polsce i Europie Wschodniej skończył się komunizm.

Dla bohaterki nastał ważny okres pożegnania z dzieciństwem oraz pierwszych nastoletnich problemów i wyborów. Marzi czyta się jednym tchem i nie sposób się od tej lektury oderwać. Poszczególne epizody pokazują codzienność Polski z tamtych czasów – strajki, pacyfikacje zakładów pracy, biedę i niepokój o przyszłość. Wśród codziennych zdarzeń szczególnie uwypuklona została niezwykła atmosfera końca lat 80., atmosfera nadziei na zmiany, rozbudzonej po niemal dekadzie politycznego marazmu. W albumie przedstawiono strajk w hucie Stalowa Wola, obrady okrągłego stołu i powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu z Tadeuszem Mazowieckim na czele. Zbudowany z niepowiązanych ze sobą fabularnie krótkich historii komiks bez natrętnych komentarzy ukazuje minione realia.

Marzi jest komiksem zarówno dla dorosłych, jak i dla starszych dzieci. Pierwszym uzmysławia, ile się w Polsce zmieniło, drugim opowiada, jak było. Nie pozostawia czytelnika obojętnym, przywołuje wspomnienia, zaciekawia, śmieszy. Pełne humoru i refleksji opowiadanie Marzeny Sowy znakomicie zilustrował Sylvain Savoia.

Przygody Marzi ukazały się w Belgii, we Francji, w Hiszpanii i we Włoszech. Wkrótce zostaną wydane w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei Południowej.

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania

Oceny i opinie
Średnia ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Liczba ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Brak głosów
Ładuję ...

Brak opinii.

Dodaj komentarz