14. Konwent Fantastyki Fantasmagoria (2024)

Data

12.07.2024 - 14.07.2024

Miejsce

Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

Czternasta edycja Fantasmagorii to kolejna odsłona  fantastycznego wydarzenia w Pierwszej Stolicy Polski!

Podczas trzech dni naszego eventu (który zawsze był i pozostanie darmowy!) czekać na Was będą znane i lubiane sale tematyczne (mangowa, prelekcyjna, warsztatowa), Games Room, spotkania z gośćmi, turnieje gier, fantastyczne stoiska, strefa Star Wars, konkurs cosplay oraz wiele innych niespodzianek, które będziemy stopniowo ujawniać!

A to wszystko w nowo wyremontowanym, pięknym budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, a także – pierwszy raz – w części sal Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie.

Z komiksowych atrakcji przewidziano:

  • Piątek, 19:00 – Mapa polskich kryptyd – Unka Odya.
    Wszyscy znają Wielką Stopę i Potwora z Loch Ness. Ale czy Polska może się poszczycić swoimi istotami z pogranicza mitów i nauki? Zgłębimy doniesienia o raptorach z Rabki-Zdroju, czupakabrach z Wielkopolski i dziwnej istocie wyłowionej z Bałtyku, która doczekała się audiencji u króla.
  • Piątek, 19:00 – „Saga Winlandzka” oczami archeologa – Łukasz Reczulski
    Od kilkudziesięciu lat w kulturze popularnej lansowany jest wizerunek wikingów jako silnie zbudowanych mężczyzn z bujnym zarostem i bezwzględnie przyodzianych w hełmy z dwoma krowimi 'rogami”. Taki wizerunek, choć niesamowicie rozpowszechniony, ma jednak niewiele punktów stycznych z minioną rzeczywistością. W niniejszej prelekcji chciałbym omówić obraz wikingów zaprezentowany w mandze pt. „Saga Winalandzka” i skonfrontować go ze współczesną wiedzą historyczną i archeologiczną na temat tego skandynawskiego ludu. Z prelekcji dowiedzą się więc Państwo, co Makoto Yukimura w swoim komiksie przedstawił dobrze, co nazmyślał oraz przede wszystkim, czy wikingowie naprawdę nosili rogate hełmy.
  • Piątek, 20:00 – Humor w „Berserku”, czyli Puck, Gucio i goście – Paweł Dybała.
    Czarny Szermierz o tragicznej przeszłości samotnie przemierza pustkowia w poszukiwaniu wszelkich potwornych abominacji… Stop. To nie ta historia. Znaczy, ta, ale „Berserk” oferuje również lżejsze klimaty, czyli mniej lub bardziej absurdalne dowcipy, w których prym wiedzie pewien postrzelony elfik. Czy można do mrocznego fantasy wpleść „Gwiezdne wojny”? Można, jeszcze jak… O dowcipach w „Berserku” opowie polski tłumacz serii, Paweł Dybała.
  • Piątek, 00:00 – Inio Asano – Rysując ludzkie tragedie – „Hidari”.
    Prelekcja przybliży słuchaczom twórczość mangaki Inio Asano. Opowie o autorze i jego poszczególnych mangach, postara się je bez spoilerowo scharakteryzować, a także zachęcić do zapoznania z nimi nowe osoby.
  • Sobota, 13:00 – Webtoon kontra papierowe wydanie komiksu – Anna „Neko”.
    W czym komiksy i webtoony się różnią, a w czym są podobne. Który typ jest popularniejszy i dlaczego.
  • Sobota, 15:00 – Przeczytaj to jeszcze raz – remake’i i reedycje mangowe – Daria „Czytam_i_Paczam”.
    Odkryj nowe oblicze ulubionych mangowych serii! Czy uwielbiasz klasyczne dzieła, ale masz ochotę na świeże spojrzenie? Przygotuj się na emocjonującą podróż przez świat remake’ów i remasterów, gdzie Dragon Ball zabłyśnie w kolorze, a Battle Angel Alita otuli cię twardą oprawą. Ta prelekcja zanurzy cię w fascynujący świat odświeżonych wersji, gdzie starych przyjaciół spotkasz na nowo, odkrywając przy tym zupełnie nowe spojrzenie na dobrze znane tytuły.
  • Sobota, 17:00 – Czy mangi faktycznie są tylko dla dzieci? – Mangi dla dojrzałego czytelnika – Ola „Akane”.
    Kto z Was choć raz usłyszał stwierdzenie „mangi są dla dzieci”? W Polsce nadal można spotkać się z przeświadczeniem, że japońskie komiksy to tylko i wyłącznie baśniowe historie z walkami i siłą przyjaźni. Jednak, czy jest to do końca prawda? Podczas prelekcji porozmawiamy o tytułach mang, które obalają ten stereotyp, pokazując, że wśród mang nawet starszy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
  • Sobota, 20:30 – Mangi i superbohaterowie – Paweł Dybała.
    Wyobraźcie sobie epickie starcie Jokera z Batmanem, w wyniku którego ten drugi wpada do kadzi z substancją, która… zmienia go w słodkiego noworodka. Ujrzawszy to, Joker stwierdza, że musi przygarnąć berbecia i wychować go na silnego, dzielnego obrońcę sprawiedliwości, gdyż tylko w ten sposób będzie mógł udowodnić, że ona nie działa. Mało? A co powiecie na Supermana, który zapałał wielką miłością do japońskiej kuchni i w przerwach na lancz lata do Japonii kosztować coraz to nowych specjałów? Manga i superbohaterowie to zjawiska, które coraz bardziej się przenikają. O tym, jak bardzo i co z tego wynika opowie tłumacz mang, Paweł Dybała.
  • Niedziela, 10:00 – Nie tylko isekaie – fantastyka w mandze i anime – „Cartoonistka”.
    Isekaie ostatnimi czasy podbiły gatunek fantasy tak, że brak randomowego Japończyka, który przenosi się do świata magii, może budzić zdziwienie. Będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda fantastyka w mandze i anime oraz pogadamy o najciekawszych seriach.
  • Niedziela, 11:00 – O przyszłości komiksu – Daria Kamińska, Unka Odya, Łukasz Godlewski, Łukasz Reczulski, Paweł Dybała.
    Jak powinien wyglądać komiks w dobie ciągłego rozwoju technologii? Czy kolejne pokolenia docenią tę formę
    przekazu? Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem? Odpowiemy sobie również na pytanie, czy komiks ma szansę być na równi traktowany z innymi formami artystycznego wyrazu?
  • Niedziela, 13:00 – Anulowane filmy DC – „Kapitan Fandom”.
    Wielkie zmiany, jakie nastąpiły w Warner Bros., odbiły się wyraźnym wpływem na dziełach z uniwersum DC. Czekając na efekty nowych porządków Jamesa Gunna i Petera Safrana, warto pochylić się nad produkcjami, którym nie dane było ujrzeć światła dziennego. „Batgirl” nie była pierwszym skasowanym filmem superbohaterskim. Przed nami podróż przez czasy, kiedy rozwijano różne koncepcje na Batmana, kiedy Supermana prawie zagrał Nicolas Cage, zaś do spotkania Ligi Sprawiedliwości na srebrnym ekranie mogło dojść wcześniej niż w 2016r.