Spotkanie z Grzegorzem Rosińskim

Data

04.04.2025

Miejsce

Księgarnia Smak Słowa, ul. Bohaterów Monte Cassino 6A, Sopot

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na spotkanie z mistrzem, Grzegorzem Rosińskim. Start o godzinie 18:00. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Dostępne jest tylko 80 miejsc.

Nie ma chyba wśród fanów komiksów i popkultury osoby, której trzeba by przedstawiać Grzegorza Rosińskiego. Ale przypomnimy z kim będziecie mieli okazję się spotkać w Sopocie.

Grzegorz Rosiński to jeden z najbardziej uznanych i cenionych twórców komiksu w Europie. Jego przygoda ze sztuką zaczęła się już w liceum, gdy rysował do harcerskiego pisma „Korespondent Wszędobylski”. Po studiach na ASP w Warszawie, gdzie uczył się pod okiem Jana Marcina Szancera, zaczął ilustrować książki, projektować okładki płyt i tworzyć komiksy. W 1968 roku zadebiutował w serii „Kapitan Żbik”, a później współpracował z magazynami „Relax”i „Alfa”, tworząc historie takie jak „Pilot śmigłowca” czy „Legendarna historia Polski”.

Przełom nastąpił w 1976 roku, gdy wraz z Jeanem Van Hamme’em stworzył „Thorgala” – jedną z najważniejszych i najpopularniejszych serii komiksowych w Europie. Pierwszy epizod ukazał się w 1977 roku w magazynie „Tintin”, a od 1980 roku komiks zaczął być wydawany w albumach przez Le Lombard. Rosiński początkowo rysował z Polski, ale w 1982 roku przeprowadził się do Belgii, by w pełni poświęcić się serii. „Thorgal”, łączący fantasy, mitologię i science fiction, do dziś cieszy się ogromną popularnością i doczekał się spin-offów, takich jak „Kriss de Valnor” czy „Louve”.

Jego dorobek wykracza jednak daleko poza „Thorgala”. Stworzył również „Hans” („Yans”, 1980) z André-Paulem Duchâteau, epickiego „Szninkla” (1987) z Van Hamme’em, czy „Skargę Utraconych Ziem” (1992) z Jeanem Dufaux. W 2001 roku przeszedł artystyczną metamorfozę, malując „Western” w technice koloru bezpośredniego, a w 2003 roku całkowicie porzucił kontur, tworząc malarską „Zemstę hrabiego Skarbka”.

Rosiński jest jednym z najbardziej nagradzanych europejskich rysowników – zdobył m.in. Prix Saint-Michel, Grand Prix Albert Uderzo, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Leopolda II. Jego prace stały się częścią zbiorów Centrum Komiksu EC1 w Łodzi, a w latach 2023–2024 prezentowano jego retrospektywną wystawę „Grzegorz Rosiński w Ilustracjach” w Warszawie i Łodzi. Jego wkład w europejski komiks jest niepodważalny, a jego dzieła inspirują kolejne pokolenia twórców. Obecnie mieszka w Crans-Montana w Szwajcarii.