Hołd dla Ziemi

Payer la Terre - À la rencontre des premières nations des territoires du Nord-Ouest canadien

Scenariusz
Rysunki
Tłumaczenie

Mistrzowskie dzieło komiksowego dziennikarstwa o rdzennej Ameryce Północnej, wydobyciu surowców i naszym długu wobec świata przyrody, autorstwa „spadkobiercy Roberta Crumba i Arta Spiegelmana” („The Economist”).

Dene, jak sami mówią, żyją w dolinie rzeki Mackenzie od niepamiętnych czasów. W oczach Dene to ludzie przynależą do ziemi, a nie na odwrót – ziemia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia im utrzymania i dla ich stylu życia. Ale subarktyczne kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie to również tereny cennych bogactw naturalnych, w tym ropy, gazu i diamentów. Dzięki górnictwu powstały miejsca pracy i inwestycje, ale to również budowa dróg, rurociągi i toksyczne odpady, które oszpeciły krajobraz, oraz alkohol, narkotyki i długi, które wypaczyły styl życia.

W Hołdzie dla Ziemi Joe Sacco przemierza zamarzniętą Północ, by przedstawić ludzi zmagających się z niejednoznacznymi kosztami rozwoju i trudnymi do oszacowania kosztami bezlitosnego dziedzictwa kolonialnego. Hołd dla ziemi użycza głosu traperom i wodzom, aktywistom i duchownym, snując opowieść o pieniądzach, zależności, stracie i kulturze, pełną zapierających dech w piersi wizualnych szczegółów autorstwa jednego z najwspanialszych żyjących reporterów komiksowych.

Rysunki są tak przejmujące, że wypalają oczy i zmieniają sposób, w jaki postrzegasz świat… Sacco [to] niezastąpiony moralny świadek naszych czasów.
„National Post” (Toronto)

Znakomite, rozpaczliwe książki – reportaże wojenne Joego Sacco to sugestywny grunt… Sacco pokazuje, ile rzeczy istotnych dla naszego życia może pomieścić książka.
Margo Jefferson, „The New York Times Book Review”

JOE SACCO jest autorem Strefy Gazy. Przypisy, za którą otrzymał Ridenhour Book Prize, jak również Palestyny, Journalism, Strefy bezpieczeństwa Goražde, The Great War oraz innych książek. Mieszka Portland w stanie Oregon.

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania

Oceny i opinie
Średnia ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Liczba ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Brak głosów
Ładuję ...
Avatar
komiksowy.web
10.04.2025
Reportaż dokumentalny to forma, z którą stosunkowo rzadko mamy do czynienia w ramach sztuki komiksowej. Są to z reguły tytuły nie wpisujące się w szeroko pojęty mainstream komiksowy. Jest jednak wśród komiksowych dokumentalistów twórca, którego każdy tytuł urasta do miana wyjątkowego dzieła. Chodzi mi oczywiście o Joe Sacco, autora przeczytanego właśnie „Hołdu dla Ziemi”.Jest to komiks poświęcony ludowi Dene, rdzennym mieszkańcom ziem północno-zachodniej Kanady. I tak jak to bywa z innymi komiksami Sacco, „Hołd dla Ziemi” jest dojmującym świadectwem nieodwracalnych szkód wyrządzonych ludziom zamieszkującym tamte tereny. Sacco w swoim stylu, przeprowadzając niezliczoną ilość wywiadów, przedstawia nam w bardzo sugestywny sposób realia życia w tych bardzo surowych i trudnych warunkach. Ukazuje nam przy tym bezmiar krzywd jakie wyrządzone zostały Dene m.in. przez Kościół Katolicki czy ogólnie pojęty przemysł wydobywczy. Wizja świata, którą prezentuje nam Sacco jest niestety bardzo smutna i trudno przejść obojętnie obok takich treści. Przyznać jednak trzeba, że gdzieś w tych ponurych z reguły materiałach przebija się niekiedy światło, które daje nadzieję, że może nie wszystko jest jeszcze stracone.Pisząc o tym komiksie nie można zapomnieć o tym, że Joe Sacco jest również jego rysownikiem. Nie wiem jak on to robi, ale jego styl idealnie pasuje do przedstawienia zaangażowanych, dokumentalnych treści. Nie ma tu niepotrzebnych wodotrysków, jest za to wyraźna czarno-biała szata graficzna, każda plansza jest bardzo przejrzysta, a czytelnik oglądając poszczególne rysunki w bardzo prosty sposób przyswaja sobie treści, które stworzył autor.Po przeczytaniu Hołdu zapewniam was, że przynajmniej przez jakiś czas będziecie pamiętać o ludzie Dene. Może nawet zastanowicie się w szerszym kontekście na temat tego co robiliśmy i robimy nadal innym ludziom, naturze, naszej planecie. Nie mam wątpliwości: jest to ważny i bardzo potrzebny komiks.

Dodaj komentarz