Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Na 32 czarno-białych planszach autorzy przedstawili niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Twórcy albumu skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w części pierwszej zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku.

W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (dziś: pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.

Komiks uzupełnia obszerny materiał historyczny – tekst i zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Publikacja wydana w nakładzie 4 tys. egzemplarzy pod mecenatem Poczty Polskiej SA trafi do sprzedaży w ostatnich dniach sierpnia.

O autorach

Pomysłodawcą przedstawienia bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w formie albumu komiksowego jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski. On również podjął się napisania scenariusza. Jako historyk obrony Westerplatte, ma już na swoim koncie m.in. scenariusz do głośnego komiksu „Westerplatte. Załoga śmierci” oraz 700-stronicową monografię bitwy „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia”.

Rysunki do „Pierwszych w boju” wykonał Jacek Przybylski, artysta znany m.in. z realizacji noweli „Długi sierpniowy dzień” w zbiorze „Solidarność – 25 lat. Nadzieja zwykłych ludzi” oraz jako współautor komiksu „Faustyna”. Okładkę zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski (twórca grafik w albumach: „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, „Łupaszka 1939”, „Korfanty”) twórca okładek do większości komiksów historycznych wydanych dotychczas przez Zin Zin Press.

Koordynatorami projektu byli: Piotr Pyrka z Biura Promocji i Marketingu Korporacyjnego Poczty Polskiej SA oraz Witold Tkaczyk z Zin Zin Press.

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania

Oceny i opinie
Średnia ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Liczba ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Brak głosów
Ładuję ...

Brak opinii.

Dodaj komentarz