Wydawnictwo Los Kraba zapowiedziało wydanie komiksu opartego na wydarzeniach z początku XX w. pt. Galapagos, belgijskiego twórcy Michaëla Olbrechtsa.
Łódzki wydawca otrzymał na ten cel grant z Flanders Literature, instytucji rządowej promującej dzieła literackie autorów i ilustratorów z Flandrii. Galapagos, pierwsza powieść graficzna, która znalazła się na długiej liście nagrody Boon, a także laureatka Fnac Stripprijs 2024, ukaże się po polsku w drugiej połowie roku, w tłumaczeniu Olgi Niziołek.
Historia opowiada o prawdziwych wydarzeniach z lat 30. XX w., o Friedrichu Ritterze i Dore Strauch, którzy osiedlili się na niezamieszkanej wyspie Floreana, pragnąc żyć w izolacji. Sytuacja komplikuje się, gdy po kilku latach dołącza do nich kolejna rodzina, a potem samozwańcza baronowa. Tym samym rozpoczyna się festiwal zazdrości, walki o władzę i tajemniczych zaginięć, zamieniając spokojną wyspę w scenę dziwnej i makabrycznej komedii. Całą sytuację szczegółowo opisał John Treherne w reportażu Zbrodnia w raju. W poszukiwaniu utopii na Galapagos (Czarna Owca, 2024). Poniżej cytat z opisu książki:
Nazywali ich „Adamem i Ewą z Floreany”. Gazety na całym świecie rozpisywały się o parze kochanków, Friedrichu i Dore, którzy wiedli samowystarczalne życie na jednej z bezludnych wysp Galapagos. On – niemiecki lekarz, egoista i brutalny despota. Ona – ślepo zapatrzona w ukochanego, przekonana, że nic nie zakłóci im szczęścia w głuszy.
Szybko jednak na wyspie pojawili się intruzi. Przybywali skuszeni niezwykłą przyrodą i zamglonym wulkanicznym krajobrazem, a przede wszystkim wizją odosobnienia. Najpierw małżeństwo Wittmerów, a jakiś czas później – ekscentryczna baronessa Eloise Wagner de Bosquet z dwoma młodszymi kochankami. Uważała, że arystokratyczne pochodzenie daje jej prawo do władania wyspą, i zamierzała wybudować na Galapagos luksusowy hotel.
Konflikty między mieszkańcami narastały, aż wreszcie baronessa i jej kochanek zniknęli bez śladu. Co się z nimi stało? A może raczej: kto się ich pozbył? Każdy mieszkaniec wyspy miał powód, by skrzywdzić arystokratkę. To jednak nie koniec – krótko potem dwie osoby zmarły w podejrzanych okolicznościach.
Zbrodnia w raju to niepokojąca opowieść o grupie ludzi pragnących u progu XX wieku uciec przed cywilizacją, a przede wszystkim – szczegółowa rekonstrukcja wydarzeń, które doprowadziły do tragedii.
Galapagos
Galapagos
2025
I
Kolor
176