Błonia tajemnicy – zapowiedź komiksowej antologii wg Stefana Grabińskiego
Dziś, 26 lutego, przypada 138 rocznica urodzin Stefana Grabińskiego, jednego z najważniejszych klasyków polskiej literatury nie tylko fantastycznej. Z tej okazji, wraz z Kulturą Gniewu, prezentujemy zapowiedź albumu Błonia tajemnicy.
Błonia tajemnicy to zbiór najgłośniejszych utworów Grabińskiego zaadaptowanych na komiksy. Przedwojenne opowieści grozy na komiksowe plansze przeniosły znakomite rysowniczki i rysownicy: Michał Araszewicz, Piotr Marzec, Antoni Serkowski, Judyta Sosna oraz Magda Zwierzchowska. Wszystkie scenariusze do tej wyjątkowej antologii napisał Mateusz Wiśniewski, który wiernie przełożył nowele na język nowego medium.
Publikacja, zaprojektowana przez Łukasza Mazura, będzie zawierać materiały dodatkowe w postaci tekstów poświęconych dziełom Stefana Grabińskiego (Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, pisze o filmowych adaptacjach, a Mateusz Wiśniewski o życiu i twórczości), archiwalnych artykułów, ilustracji i zdjęć.
Dwie z tych opowieści, Szalona zagroda oraz Czad, zostały wydane wcześniej jako pojedyncze zeszyty w obiegu niezależnym. Ta pierwsza była nominowana w 2024 r do Złotych Kurczaków w kategoriach najlepszy komiks, scenariusz i rysunki, a ta druga znalazła się w naszym Top10 najlepszych premierowych komiksów polskich 2024 roku i była nominowana w kategorii najlepsze rysunki na Złotych Kurczakach 2025. Scenarzysta Mateusz Wiśniewski tak wspomina pomysł na tę antologię:
Pragnienie przełożenia opowiadań Stefana Grabińskiego na komiksy owładnęło mną wiele lat temu, od pierwszego kontaktu z twórczością pisarza. „Grabińszczyzna” to cudowny rezerwuar historii i idei – życzyłbym sobie, by krajowi twórcy, miast na nowo przepisywać mity Cthulhu, sięgali do niego częściej i śmielej. Ale w kościach czuję, że nadchodzi dobry czas dla horroru w polskim komiksie.
Niniejszy album doskonale wpisuje się w widoczny trend przywracania pamięci Grabińskiemu, który wymieniany jest jednym tchem z takimi pisarzami jak Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft, a którego prozą zachwycał się m.in. Thomas Ligotti. Premiera już w kwietniu.
Po kliknięciu w poniższy panel zobaczycie okładkę w pełnej rozdzielczości oraz po jednej przykładowej planszy z każdego opowiadania.
Błonia tajemnicy
Perły polskiej fantastyki grozy po raz pierwszy w formie komiksu.
Tworzący w dwudziestoleciu międzywojennym Stefan Grabiński (1887-1936) zasłynął opowiadaniami z nurtu horroru nadnaturalnego. Przytłoczony niesamowitością zaświatów, zajmował się zjawiskami metapsychicznymi, spirytyzmem, demonologią i okultyzmem. W swoich tekstach budował pomosty łączące doczesny świat z „tamtą stroną”. Dzisiaj wymieniany jest jednym tchem z pisarzami takimi jak Edgar Allan Poe i H.P. Lovecraft.
Błonia tajemnicy to antologia komiksów na podstawie wybranych utworów Grabińskiego. Przedwojenne opowieści grozy na nowe medium zaadaptował scenarzysta Mateusz Wiśniewski, a zilustrowali je znakomici rysownicy i rysowniczki: Michał Araszewicz, Piotr Marzec, Antoni Serkowski, Judyta Sosna oraz Magda Zwierzchowska. Ich interpretacje pokazują, jak wiele odcieni kryje w sobie proza Samotnika ze Lwowa.
Publikacja, zaprojektowana przez Łukasza Mazura, opatrzona została wstępem Tomasza Kolankiewicza i zawiera materiały dodatkowe w postaci archiwalnych tekstów, ilustracji i zdjęć.
Stefan Grabiński to z wielu powodów twórca wyjątkowy. Uznaje się go nie tylko za prekursora polskiej literatury fantastycznej, ale i za pierwszego polskiego pisarza, który wyłącznie taką prozę uprawiał. Zajmowała go nie tyle rzeczywistość ziemska, co niesamowitość zaświatów. Zwracał uwagę na zjawiska, których większość z nas nie zauważa albo które zwyczajnie lekceważy, choć są one elementem codzienności każdego człowieka. Utwory Grabińskiego otwierają bramy nieskończoności, pozaziemskich wymiarów pełnych cudów i okropieństw, zagadek i ponurej grozy. A tę potrafił pisarz wywołać w czytelniku jak mało kto, bo uczucie lęku towarzyszyło mu od zawsze. – Mateusz Wiśniewski, pomysłodawca i scenarzysta antologii
10.04.2025
I
Kolor
Twarda
210×297 mm
144
99,90 zł
9788368331219