„Heksa” walczy o Plastry Kultury

Data publikacji

9.04.2025 21:12

Kategorie

Nagrody, Wydarzenie

Wśród nominowanych do tegorocznych Plastrów Kultury znalazła się pozycja komiksowa – Heksa Katarzyny Witerscheim i XULMa. Ponadto, o tytuł „Wystawy roku” walczy ekspozycja Tadeusza Baranowskiego.

Już 16 kwietnia w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się uroczysta gala wręczenia Plastrów Kultury za rok 2024. Wśród nominowanych w kategorii Literatura (książka roku) znalazła się Katarzyna Witerscheim za swój komiks Heksa, wydany przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Heksa Plastry Kultury

Ponadto, w kategorii Wystawa roku nominowana została wystawa Tadeusz Baranowski. Śmieszy, tumani, przestrasza, która również miała miejsce w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Na swoich faworytów można zagłosować do 14 kwietnia, do godz. 23:59 poprzez formularz Google. Pozostałe nominacje do wglądu tutaj.

Heksa

Pierwszy komiks opublikowany nakładem wydawnictwa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, którego projekt zdobył Grand Prix w konkursie 33. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku!

Nikiszowiec w gminie Janów na Śląsku, lata 20. XX wieku. Pewnego dnia do prowadzonego przez młodego Alojza składu kolonialnego wkracza uwodzicielska Pelagia. Okoliczne mieszkanki i mieszkańcy natychmiast ulegają jej urokowi: jedni ją podziwiają, inni szepcą między sobą, jakoby ta miała w sekrecie uprawiać czary…
Obecność Heksy wpływa nie tylko na życie zakochanego Alojza, ale też całej lokalnej społeczności, a nawet na pewną kiełkującą dopiero ideę nowego, artystycznego ruchu.

Najnowszy komiks Katarzyny Witerscheim jest jej kolejnym powrotem na rodzinne tereny Śląska. Nikiszowiec, historyczna dzielnica dziś wcielona do terenu miasta Katowice, staje się sceną perypetii miłosnych między bohaterami, ale też istotnych przemian obyczajowych wśród młodych kobiet. To też świadectwo fascynacji autorki lokalnością Śląska: rytuałami, zwyczajami, specyficznym katolicyzmem zmieszanym z regionalnymi wierzeniami, czasami ocierającymi się wręcz o okultyzm. To właśnie w tej atmosferze na kartach komiksu rodzi się nowy ruch artystyczny, a dzieje Pelagii i Alojza splatają się z inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historią.

„Heksa” jest też prawdopodobnie największym osiągnięciem Witerscheim pod kątem graficznym; jej charakterystyczny, dopracowany styl, miękki i szczegółowy jednocześnie, okraszają ciepłe róże nałożone przez XULMa, odpowiedzialnego za kolory i projekt okładki komiksu.

Pochodzenie

Komiks polski

Data Wydania

14.09.2024

Wydanie

I

Druk

Kolor

Oprawa

Twarda

Liczba Stron

116

Cena Okładkowa

79,00 zł

ISBN

9788397275027

Zobacz