K jak Komiks – nowa inicjatywa na komiksowej mapie Polski
23.07.2025 10:05
K jak Komiks będzie cyklem wydarzeń dotyczących współczesnej sztuki komiksu realizowanych jesienią tego roku w podwarszawskim Legionowie.
W planach są warsztaty, wystawy, prelekcje, a także spektakl teatralny, giełda oraz trzy konkursy – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już za miesiąc, 25 sierpnia, a finał, zapowiadający się na mini-festiwal komiksowy, będzie miał miejsce 29 listopada.
K jak Komiks jest projektem realizowanym w ramach Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, w który zaangażowany jest Paweł Kozera z Wypisz, wymaluj – subiektywnie o komiksach.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez legionowską PIK:
Szykujcie się na komiksową jesień! Miłośników i miłośniczki historii rysunkowych wszelkiej maści – komiksów biograficznych, przygodowych, historycznych, fantastycznych, opowieści o superbohaterach, mangi itd. itp. – zapraszamy do udziału w wydarzeniach z cyklu „K jak komiks”!
Komiks to nie tylko „Kaczor Donald” i „Superman”… W ramach projektu „K jak komiks” zrealizowane zostaną cztery warsztaty dotyczące sztuki komiksu, w obecnych czasach coraz popularniejszej i coraz wyżej cenionej przez osoby zajmujące się zawodowo literaturą i – szerzej – kulturą. Poza warsztatami odbędzie się lekcja na temat obecności (dzieł) sztuki w komiksie oraz spektakl na podstawie komiksu Tomasza Spella Grządzieli i spotkanie z autorem. Kreatywnym uzupełnieniem będą trzy konkursy: dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dwie wystawy (w tym wystawa pokonkursowa) oraz, na finał – sprzyjające integracji i wymianie doświadczeń – Targowisko komiksów
Z kolei Kozera, który jest w ten projekt zaangażowany, od siebie dodaje:
Zaczynamy 25 sierpnia wystawą prac Shauna Tana w Centrum Komunikacyjnym w Legionowie oraz ogłoszeniem trzech konkursów. Potem, we wrześniu, zapraszamy na warsztaty z Piotrem Nowackim i Rafałem Skarżyckim oraz na spektakl na podstawie “Przygód Stasia i Złej nogi” Tomasza Spella, połączony ze spotkaniem z autorem. W październiku odwiedzi nas Dawid Głownia, ze swoją fantastyczną prelekcją o sztuce w komiksie, a Anna Krztoń poprowadzi kolejne warsztaty. Wielki finał to 29 listopada, i będzie wtedy na Was czekać moc atrakcji – zaproszeni goście, tak wydawnictwa, jak i artystki i artyści niezależni, targowisko komiksów, wystawa pokonkursowa, warsztaty zinowe z Edytą Bystroń, wrysy i autografy.
Po więcej szczegółów odsyłamy na oficjalny profil K jak Komiks w mediach społecznościowych. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie, z kolei zainteresowanych stoiskiem na finale odsyłamy do tej informacji. Logo inicjatywy zostało opracowane przez Marlenę Dziedzic-Nawrocką.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.