Obraz Billa Sienkiewicza z Batmanem poleciał w kosmos

Data publikacji

21.07.2025 16:49

Obraz z Batmanem autorstwa Billa Sienkiewicza poleciał w kosmos, aby spędzić miesiąc na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wykonany akwarelami przez jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów komiksowych obraz z Batmanem poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wystrzelenie go w kosmos było częścią komercyjnej inicjatywy Dent The Future realizowanej we współpracy z firmą Voyager Space.

Kilka miesięcy temu napisałem, że obraz mojego autorstwa jest częścią ładunku, który ma spędzić miesiąc na pokładzie ISS. […] Nie będę kłamać, jako zagorzały miłośnik kosmosu, pomyślałem, że to całkiem fajna sprawa.

– jak pisze na swoim oficjalnym profilu FB sam Sienkiewicz.

Jak się nietrudno domyślić, wystrzelenie obrazu w kosmos nie było łatwym zadaniem pod kątem logistycznym i technologiczny. Przed jakimi wyzwaniami stanął artysta zaangażowany w ten projekt?

Środki logistyczne podjęte przez inżynierów i personel misji Voyager Space w celu zapewnienia bezpieczeństwa były bezprecedensowe. Ilość i dokładność dokumentacji, jaką musiałem dostarczyć — na przykład dane dotyczące gramatury papieru czy dokładny skład chemiczny każdego użytego medium — były niesamowicie precyzyjne.

W dodatku nie można było używać niczego potencjalnie łatwopalnego. Z tego powodu powstrzymałem się od korzystania z moich zwykłych „wszystko ujdzie, cokolwiek się przyklei” technik malarskich, a także farb olejnych, grafitu (który przewodzi prąd), płynu do zapalniczek, acetonu, terpentyny i innych.

Dzieło Sienkiewicza po spędzeniu 31 dni w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie ISS, bezpiecznie wróciło już na ziemię. Wystrzelenie w kosmos pracy klasyka amerykańskiego komiksu było częścią inicjatywy Dent the Future, a obrazowi Sienkiewicza towarzyszył… ładunek szwajcarskich zegarków.

Batman Bill Sienkiewicz

W dniu 23 maja 2025, po krótkim opóźnieniu spowodowanym nieprzychylną pogodą, kapsuła Dragon CRS-32 odłączyła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o godzinie 12:00 czasu EDT. Następnie zaczęła wykonywać manewr deorbitacyjny, jak czytamy w relacji udostępnionej na oficjalnej stronie Dent the Future. Zgodnie z planem wodowanie miało mieć miejsce u wybrzeży Kalifornii, około godziny 1:45.

Projekt ten jest przykładem innowacyjnego ducha łączenia sztuki z eksploracją kosmosu, co czyni go historycznym momentem w historii sztuki o superbohaterach

– jak czytamy na oficjalnej stronie Dent the Future.

Misja zakończyła się sukcesem!

– podsumowuje z kolei sam Sienkiewicz w swojej relacji w mediach społecznościowych. Kosmiczna wyprawa jego obrazu będzie tematem panelu dyskusyjnego Marriage of Space and Art na tegorocznym festiwalu San Diego Comic Con. Z kolei w tym roku autor będzie gościem 36. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.