Świat Komiksu #36 (2/2004)

Czy komiks to sztuka?
To moje ulubione pytanie, spośród tych zadawanych przez dziennikarzy przy okazji rozmów o komiksie. Wydawałoby się, że trwający od kilku lat polski komiksowy „boomik”, liczne artykuły, wywiady, dyskusje, jakie pojawiły się w tym czasie w mediach, powinny w tym względzie oświecić dziennikarzy (a przynajmniej tych zajmujących się sprawami kultury). A gdzie tam!

W marcu – przy okazji 4. Warszawskich Spotkań Komiksowych – miałem przyjemność udzielać sporej liczby wywiadów. Także gość honorowy imprezy, Grzegorz Rosiński, spotkał się z licznymi dziennikarzami. I zawsze – o ile wywiadowca sam nie był komiksowym fanem – prędzej czy później padało to słynne komiksowe – „być albo nie być”: „Czy komiks to sztuka?”

Żyjemy w czasach, gdy za dzieło sztuki uchodzi sześć zespawanych rur, rozłożone na podłodze kamulce czy wypatroszony zwierz, ustawiony na innym wypchanym zwierzu. Za artystę uważa się i pani obierającą w galerii ziemniaki, i muzykant śpiewający na koncercie piosenki biesiadnej, i gość projektujący ubrania z plastikowych worków.

Ale ciągle nie ma pewności, czy kilkaset namalowanych kadrów i opowiedziana nimi historia, to sztuka. No, kurczę, nie wiadomo!

Oczywiście, są złe, tandetne i marnie wymyślone komiksy. Jak złe powieści, filmy, wiersze i pomniki. Oczywiście, większość komisów to rozrywkowe – przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, humorystyczne – opowieści, mających przede wszystkim dostarczyć czytelnikowi fabularnej i estetycznej frajdy. Tak jak rozrywkowa jest większość sztuk teatralnych, piosenek i obrazów.
Inne jest tylko medium. Sposób opowiadania historii. Komunikowania wydarzeń, myśli i uczuć. Czyli język sztuki – sztuki komiksu.

Zapraszam do lektury nowego numeru ŚK: opowieści, wywiadów, artykułów. Szczególnie polecam listę 100 najlepszych komiksów amerykańskich, prosto z łamów magazynu „Wizard” (największego pisma o komiksach w USA).

Miłej lektury,

Tomasz Kołodziejczak

Komiksy:

„Sen” (scen. Joanna Sanecka, rys. Sylwia Restecka)
„Duszpasterze” (scen. i rys. p’ART. studio)
Powraca Praktyczny Pan autorstwa Tadeusza Baranowskiego!
Czerwony Kapturek w wersji dla dorosłych
Piekielne przygody Hellboya Juniora rysowane przez Mignolę!

Inne:

Magazyn „Wizard” w Polsce

„Top 100 – lista albumów komiksowych wszechczasów.” – Najlepsze amerykańskie albumy
„Nadchodzi nowe – Ultimate.” – Opis nowej linii wydawniczej wydawnictwa Marvel

Artykuły:

O swoim najnowszym dziele: „Zemsta hrabiego Skarbka” opowiada rysownik Grzegorz Rosiński i scenarzysta Yves Sente
Inwazja barbarzyńców – opis nowej serii fantasy polskich autorów
Wywiad z Mateuszem Skutnikiem, twórcą serii „Rewolucje”

Dodatkowo atrakcyjny konkurs z okazji 10 urodzin Jeża Jerzego!

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania

Zapowiedź

26.06.2025

Zapowiedź

26.06.2025

Zapowiedź

05.2025

Zapowiedź

09.2025

Zapowiedź

30.05.2025