„Miasto na północy” – nadchodzi solarpunkowy debiut Julii Słupek
Już w najbliższy weekend, podczas Kraków Comics Festiwal, odbędzie się premiera komiksu Miasto na północy autorstwa debiutującej Julii Słupek.
Niemal dwustustronicowy album to efekt pracy magisterskiej realizowanej w Pracowni Rysunku Narracyjnego na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Autorka publicznie obroniła ją 18 czerwca br. w Muzeum Komiksu, a fragmenty tej obrony można obejrzeć poniżej.
Inspiracje do komiksu pochodzą m. in. z filmów science-fiction z lat 80. XX wieku, architektury międzywojennych Włoch i ilustracji Syda Meada, który stworzył koncepty m.in. do takich filmów jak Blade Runner, Tron czy Johnny Mnemonic. A jak pisze sama twórczyni Miasto na północy to:
(…) komiks science fiction noir. Są w nim pościgi, hot ludzie, kolorki, drama, kryminał, zwłoki, pieski, zjeżdżalnie wodne, muzyka i widoczki. A przynajmniej większość z tych rzeczy.
Komiks w miękkiej oprawie, formacie 176×250 mm i cenie 100 zł będzie dostępny podczas festiwalu, który odbywać się będzie w Muzeum Komiksu (ul. Sarego 7/10A) w Krakowie, w dniach 27-28 czerwca 2026 r.
W Mieście na Północy dzieją się dziwne rzeczy i nikt nie rozumie dlaczego. Nikt się nie zastanawia.
Miasto na północy to osadzona w nieokreślonej przyszłości opowieść o losach jednego z ostatnich ośrodków cywilizacji na półkuli północnej, łącząca w sobie elementy klasycznego noir i solar punkowego science fiction.
Na jej stronach przeplatają się losy najróżniejszych jego mieszkańców, tworząc gęstą materię łączącą polityczny kryminał z pełnym emocji dramatem. Pozbawieni nadziei na rozwój obywatele, zmagają się z widmem wojny, kończącymi się zasobami i zanikającą pamięcią o wolnym, wspaniałym świecie.
Nic nie jest tak proste ani oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Osobiste niesnaski mieszają się ze sprawami wagi państwowej, a wola przetrwania jednostki konkuruje z odpowiedzialnością zbiorową.
Nie ma jednej prawdy, jednego właściwego rozwiązania, jednego herosa, który wybawi wszystkich. Jest tylko jedno miasto chylące się ku upadkowi i miliony dusz, które tylko działając razem mogą temu zapobiec.
Miasto na północy
W Mieście na Północy dzieją się dziwne rzeczy i nikt nie rozumie dlaczego. Nikt się nie zastanawia.
Miasto na północy to osadzona w nieokreślonej przyszłości opowieść o losach jednego z ostatnich ośrodków cywilizacji na półkuli północnej, łącząca w sobie elementy klasycznego noir i solar punkowego science fiction.
Na jej stronach przeplatają się losy najróżniejszych jego mieszkańców, tworząc gęstą materię łączącą polityczny kryminał z pełnym emocji dramatem. Pozbawieni nadziei na rozwój obywatele, zmagają się z widmem wojny, kończącymi się zasobami i zanikającą pamięcią o wolnym, wspaniałym świecie.
Nic nie jest tak proste ani oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Osobiste niesnaski mieszają się ze sprawami wagi państwowej, a wola przetrwania jednostki konkuruje z odpowiedzialnością zbiorową.
Nie ma jednej prawdy, jednego właściwego rozwiązania, jednego herosa, który wybawi wszystkich. Jest tylko jedno miasto chylące się ku upadkowi i miliony dusz, które tylko działając razem mogą temu zapobiec.
27.06.2026
I
Kolor
Miękka
176×250 mm
196
100,00 zł


















