Axis Powers Hetalia #01

Axis powers ヘタリア

Hidekaz Himaruya opowiada o historii współczesnej, którą tworzy konflikt interesów i charakterów. Bohaterami są państwa świata, przedstawione jako ludzie z krwi i kości (!),z niepowtarzalną osobowością oraz setką wad i dziwactw utrudniających pokojową egzystencję z sąsiadami?.
Kilka ważnych słów o stereotypach narodowościowych i korzeniach totalitaryzmu między cerowanymi kalesonami Franciszka Józefa, polskim sękaczem i włoskim duchem bojowym okazywanym przez machanie białą flagą ? opowieść, która czasami chwyta za serce, ale przede wszystkim bawi do łez.
Kultowy komiks Hidekaza Himaruyi Axis Powers Hetalia ukazujący nowoczesne spojrzenie młodego Japończyka na historię świata. Hidekaz zmienił swoją pracą sposób w jaki rozumiemy pojęcie komiksu historycznego ? nie ma tu patosu, nadętych rozbudowanych wątków czy prób umoralniania na siłę. Przekaz jest prosty i spójny, podlany kropelką ironii i chochlą stereotypów idealny zarówno dla czytelnika szukającego prostego humoru, jak i dla stroniącego na ogół od komiksu inteligenta, który w każdej historii odnajdzie drugie, albo i trzecie dno.
Moc tego komiksu leży także w doborze bohaterów i personifikacji państw świata. Wszak u kogo z nas głęboko w sercu nie kryje się stereotyp perfekcyjnego Niemcy, wypięknionego Francji, flegmatycznego Anglii czy imperialistycznego Rosji..? Historie opowiadane przez Himaruyę już kiedyś widzieliśmy… w formie dużo mniej przystępnej i podręcznikowej wbijane nam były do głowy przez nauczyciela historii. Teraz mamy okazje spojrzeć na nie z zupełnie nowej, iście mydlano operowej perspektywy…
Nazwa pierwszego członu tytułu wzięła się od angielskiego terminu Axis Powers (Państwa Osi – Niemcy, Włochy, Japonia),drugi człon to połączenie dwóch słów: japońskiego hetare (bezużyteczny, niezdarny) i Italia. Tytuł nie powstał bez powodu: większość historii oscyluje wokół trzech krajów: Włoch, Niemiec i Japonii – najważniejszych (wg Himaruyi) dla historii XX wieku. W tle przewija się kawalkada innych postaci włącznie z Polską (której niepodległość staje się z tematem jednego z opowiadań)…

Porównaj ceny

Szczególnie polecamy

Pozostałe księgarnie

Szczegóły wydania

Oceny i opinie
Średnia ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Liczba ocen
Brak głosów
Ładuję ...
Brak głosów
Ładuję ...

Brak opinii.

Dodaj komentarz